Vücudumuzda olan kaslar

KAS GRUPLARI

Bir insan vücudunda çeşitli kaslar vardır. Bu kas gruplarını büyük ve küçük kaslar olarak 2 grupta sınıflandırabiliriz. Hadi şu grupları açıklayalım!

Küçük Kas Grupları: Pazu(Biceps), Arka Kol(Triceps), Omuz, (Shoulders/delts), Ön Kol(Forearm), Baldır(Calf), Sırt(Trapez), Serratus Antreior(Sırtı yan taraflardan mideye bağlayan kaslar.), Mide(Rectus Abdominis)

Büyük Kas Grupları: Göğüs(Chest), Bacak(Hamstring, Quadriceps), Kanat(Latissumus Dorsi)

KAS GRUPLARI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Küçük kaslar grubu kategorisine koyduğumuz omuz bölgesi büyük kaslar grubuna da dahil olabilir. Çünkü ön, arka ve yan omuz olmak üzere 3 parçadan oluşuyor. Bu yüzden omuz bölgesi için hem küçük, hem büyük kas grubunda diyebiliriz.

Kas gruplarının kendilerine özel dinlenme süreleri vardır. Büyük kaslar grubu içerisinde bulunan kaslar 72 saat dinlenmeli. Küçük kaslar grubunda bulunan kaslar ise 48 saat dinlenmelidir. Tabikide bu durum yaptığınız antrenmana göre değişir. Biz sert bir antrenman üzerinden konuşuyoruz.

Hangi kas grubunu ne kadar çalıştırması gerektiğini bilen bir sporcu, yaptığı antrenmanları bilinçli bir şekilde yapacaktır. Tabikide sonuç olarak, diğerlerinden daha kısa sürede güzel kaslara kavuşacaktır. (Güzel bir vücuda da tabi.) Bir sporcu için en önemli şey, vücudunu tanımaktır!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir